favoris Favoris !
   
 
français   turçe   
 
 
Logo de Facebook
 
 Arrivée des turcs -- Vidéo Uneft
 
 Ekovizyon naissance de l'UNEFT
 
 Fransa'dan Dunyaya Chambre des Commerces de Strasbourg
 
 Maison du bâtiment -- Élections législatives le 18 mai 2007
 
 Repas d'affaires au Hilton
 
 Radio RBS
Inscrits : - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Inscrivez votre société
 
Newsletters :

   
Türkiye, Fransa’ya aldığından daha çok araba satıyor
Fransız yatırımcıların yeni ucuz işgücü ve pazar arayışı sürüyor. Türkiye coğrafi konumu ve gelişen ekonomisiyle en çok ilgi çeken adreslerin başında geliyor.
Bu bağlamda Strasbourg Ticaret Odası, önceki gün düzenlediği ‘Türk Ekonomisi Günü’ ile Fransız işadamlarına Türkiye’nin dış yatırımcılara sunduğu cazip imkanları tanıttı.
    Türkiye’nin 2001 yılından bu yana yıllık ortalama yüzde 8’lik büyüme kaydettiğinin altını çizen Strasbourg Ticaret Odası Başkanı Jean-Louis Hoerle, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin 2006’da büyük bir artış göstererek 10 milyar Euro’yu bulduğunu belirtti. Hoerle, özellikle sanayi sektöründe faaliyet gösteren Alsacelı işadamlarına Türkiye’deki fırsatları iyi değerlendirmeleri tavsiyesinde bulundu.
    Fransa’nın İstanbul’daki ticaret ataşesi Florence Gonzalez ise, Türkiye’deki otomotiv sektörünün gelişimini ve bugünkü yapısını ele aldığı konuşmasında, “Otomotiv sektöründe Türkiye ile Fransa arasındaki ticari ilişkiler artık tersine dönmüş durumda. Fransa 2006’da Türkiye’ye 500 milyon Euro’luk araba ihraç e derken Türkiye’den 1 milyar 200 milyon Euro’luk araba ithalatı yaptı. Bunun en büyük sebebi Türkiye’de üretilen Clio’nun Fransa’da büyük satış rakamlarına ulaşması.” dedi. Gonzalez’in sunduğu rakamlar Türkiye’nin son 5 sene içindeki performansını gözler önüne serdi. 2001 yılında yalnızca 250 bin araç üretebilen Türkiye, 2006 yılında tam 950 bin araç üretti. Bu sayının yüzde 70’inden fazlası (700 bin) yabancı ülkelere ihraç edilirken 11 milyar Euro’luk gelir elde edildi.
    Programa ayrıca UNEFT Derneği Başkanı Murat Ercan ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Paris Başdanışmanı Tarık Tunalı konuşmacı olarak katıldı. Tarık Tunalı,  dünyanın 20. büyük ekonomisine  sahip  Türkiye’nin jeopolitik konumuna vurgu yaparak, “Fransız dostlarımızın Orta Asya ve Ortadoğu coğrafyalarına açılmalarında Türkiye bir tramplen görevi görebilir. Aynı şekilde bizim Afrika ile olan münasebetlerimizde Fransa’nın desteğini almamız önem taşıyor.” değerlendirmesinde bulundu.
    Alsace bölgesinde yaşayan yoğun Türk nüfusunun sahip olduğu potansiyele de değinilen toplantıda Türk kökenli işadamlarının iki ülke ilişkilerinde başrol oynayabileceği ifade edildi. Alsace bölgesinden Türkiye’ye yıllık 300 milyon Euro’luk ihracaat gerçekleştiriliyor. Bu rakamda en büyük payı oluşturan otomobil sektörünü ilaç, elektronik ve finans sektörleri takip ediyor. Strasbourg Ticaret Odası Türk ekonomisini tanıtma etkinlikleri kapsamında 21 Nisan’da Fransız işadamlarıyla İstanbul gezisi düzenleyecek.
20.03.2007
Hakkı Ünal
 Strasbourg / Zaman


Retour


   1 € = $      1 $ = €      1 € = TL      CAC 40     
 
  

Professionnels :
Laissez votre annonce de partenariat, d'échanges, de revendeurs ... en cliquant ici. Annonce gratuite !
Nb de visiteurs : 846031
Nb de visiteurs aujourd'hui : 138 - Connecté(s) : 1
Nb pages visité : 311942
Expo Référencement internet
Copyright © UNEFT 2004 - 2012

logo uneft
Union des Entrepreneurs Franco-Turcs
info@uneft.com