favoris Favoris !
   
 
français   turçe   
 
 
Logo de Facebook
 
 Arrivée des turcs -- Vidéo Uneft
 
 Ekovizyon naissance de l'UNEFT
 
 Fransa'dan Dunyaya Chambre des Commerces de Strasbourg
 
 Maison du bâtiment -- Élections législatives le 18 mai 2007
 
 Repas d'affaires au Hilton
 
 Radio RBS
Inscrits : - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Inscrivez votre société
 
Newsletters :

   
Segolene Royal’den Türklere ‘soykırım’ cevabı, ‘Kimsenin soykırımı inkar etmeye hakkı yok’
Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde sözde Ermeni soykırımını reddin cezalandırılmasını öngören yasa tasarısını gündeme getirerek Ermeni diasporasının desteğini alan mağlup Sosyalist Parti adayı Segolene Royal, Fransa’daki Türk işadamları derneğine tepkiye neden olan bir mektup yazdı.
Fransız Türk Girişimcileri Birliği (UNEFT) Başkanı Murat Ercan’ın yazdığı mektupa cevap gönderen Royal, “soykırımı inkar etmeye kimsenin hakkı yok” sözleriyle Türkiye’yi ve Fransa Türklerini sözde soykırımı tanımaya çağırdı. Merkezi Türk nufüsunun yoğun olduğu Strasbourg’da bulunan UNEFT Başkanı Ercan, Royal’e yazdığı mektupta ‘soykırım yasası’ çıkışıyla Fransa’da yaşayan 450 bin Türk vatandaşının « Sola destek veren üyelerimizin büyük bir bölümü bugün Sosyalist Parti’nin kendilerini temsil ettiğinden şüphe duyuyor. Savunduğunuz değerleri sahiplenmemiz ve temsiliyete haiz olduğunuzu düşünmemiz artık daha zor. Ermeni vatandaşların oylarını kazanma çabanız, diğer oyları kaybetmenize neden oluyor. »ifadeleri kullanıldı. Ercan, Fransa’da yaşayan Türklerin kendilerini ‘ikinci sınıf vatandaş’ gibi hissettiklerini kaydederken, “Türklerin kendilerini ifade etme hakları ayaklar altında çiğneniyor ve talepleri göz ardı ediliyor. “ dedi. Royal, Ercan’a gönderdiği yazılı cevapta, “soykırım inkarcılığının kabul edilemez olduğunu” savundu.Sosyalist lider, mektupta “Beni 1915’te yaşanmış Ermeni halkına yönelik soykırımdan dolayı sorguluyorsunuz. Yaşanmış olaylar, bir vakıadır. Kimsenin o sene Osmanlı İmparatorluğu topraklarında yaşanan olayları inkar etmeye hakkı yoktur. Bu suç evrensel hukuk tarafından kınanmıştır. Bu kınama günümüzdeki Türk nesillerini hedef almaz. Ancak, inkarcılık kabul edilemez. “ ifadelerine yer verdi.
Türkiye, Ermenistan’la diyalog için soykırımı tanımalı
Uzun bir süredir Türkleri ve Ermenileri, bu konu hakkında konuşmaları için tek bir masa etrafında toplamayı arzu ettiğini söyleyen Royal, Türkiye’nin sözde soykırımı tanımasının ve Ermenistan’la diyalog kurmasının “İki toplum arasındaki kardeşliğe ve barışa giden yolu açacağını” savundu. Türkiye’nin AB üyeliğini desteklediğini belirten Royal, AB’nin bir Hıristiyan kulübü olmadığını ve Türkiye’nin müslüman bir nufüsa sahip olmasının bir engel olarak görülemeyeceğini ifade etti. Türkiye’nin laik bir ülke olduğunu ve kadınlara oy hakkının Fransa’dan önce verildiğini hatırlatan Sosyalist lider, “Her şey Türkiye’nin göstereceği performansa bağlı. Bu sürecin sonunda Fransız halkı referandum yoluyla kararını verecektir.” sözlerine yer verdi.
14.05.2007
Emre Demir Strasbourg / Zaman


Retour


   1 € = $      1 $ = €      1 € = TL      CAC 40     
 
  

Professionnels :
Laissez votre annonce de partenariat, d'échanges, de revendeurs ... en cliquant ici. Annonce gratuite !
Nb de visiteurs : 846041
Nb de visiteurs aujourd'hui : 148 - Connecté(s) : 1
Nb pages visité : 311942
Expo Référencement internet
Copyright © UNEFT 2004 - 2012

logo uneft
Union des Entrepreneurs Franco-Turcs
info@uneft.com